Anna W    poniedziałek, 01, lipiec 2013 13:27
Zaadoptuj rzekę

Szkoła Podstawowa nr 17 im gen. Władysława Sikorskiego w Zielonej Górze- laureatem Ogólnopolskiego konkursu Klubu Gaja "Zaadoptuj rzekę 2013"

Szkoła Podstawowa nr 17 jako jedna z trzech szkół w Polsce, a jedyna podstawowa została laureatem Ogólnopolskiego konkursu Klubu Gaja. Celem tego konkursu jest zwrócenie uwagi na czystość rzek i niedobór wody w Polsce. 

 

Szkole przyznano Laur w kategorii „za współpracę oraz zaangażowanie największej ilości uczestników i podmiotów”.

Symboliczną adopcją  uczniowie 17 objęli jeden z niewielkich strumieni przepływający przez nasze miasto- Dłubnię Wschodnią, a mający swe źródła w pobliżu szkoły. W tym konkursie nie jest ważna wielkość rzeki, a pokazanie, że liczy się dbałość nawet o najmniejszy ciek wodny, że znaczenie ma każde działanie służące ochronie wód i każde działanie służące oszczędności wody.

W działania konkursowe była zaangażowana cała społeczność szkolna od klas 1, po klasy 6. Każda grupa realizowała inne zadanie, a wyniki wspólnej pracy prezentowane były w Naszej Galerii.

W trakcie zorganizowanego happeningu pt. „Kolejka po wodę” propagowano oszczędzanie wody  wśród mieszkańców osiedla w sąsiedztwie szkoły.

Nawiązano również współpracę z różnymi instytucjami i podmiotami, w tym z Uniwersytetem Zielonogórskim, który wykonał na potrzeby konkursu badania czystości wody Dłubni Wschodniej. Grupa uczniów odwiedziła też laboratorium UZ, gdzie dowiedziała się jak przeprowadza się badania wód i jakie znaczenie dla czystości wody mają poszczególne składniki, które się w niej znajdują. Te wszystkie działania i zaangażowanie całej społeczności szkolnej zyskały uznanie i w nagrodę grupa najbardziej zaangażowanych dzieci  ze szkoły odbędzie we wrześniu 4 dniowe warsztaty przyrodnicze w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, bo jak widać dbałość o wodę i jej oszczędzanie się opłaca.

Kliknij w zdjęcie, by przejść do galerii.

 

 

 

 

 

Kontakt ze szkołą