Anna W    poniedziałek, 20, styczeń 2014 15:58
Noc Biologów

10 stycznia 13-ścioro uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielem przyrody, panią Beatą Stoncel, uczestniczyło w III Nocy Biologów, czyli czterogodzinnych popołudniowych zajęciach zorganizowanych przez wykładowców i studentów Wydziału Biologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. W imprezie tej uczestniczymy od  jej początku, to znaczy już trzeci raz. Chętne dzieci z klas piątych i szóstych brały udział w zajęciach z ornitologii, botaniki i zoologii. Każde z działań praktycznych było poprzedzone wykładem, aby przybliżyć dzieciom tematykę,z którą przyjdzie im się zmierzyć. Pierwsza praktyczna lekcja poświęcona była wędrówkom ptaków oraz ich jadłospisowi. Dzieci pracując w grupach dobierały menu dla konkretnego ptaka, następnie grały w grę dotyczącą wędrówek wybranych ptaków utrwalając w ten sposób wiedzę. Zajęcia i wykład z botaniki (nauki o roślinach) pozwolił poznać dzieciom mniej znane rośliny i ich przystosowania do życia w konkretnych warunkach środowiska. Młodzi przyrodnicy oglądali pod binokularami m.in. skorupę owocu kokosa, plechę porostów, wnętrze liścia grubosza i starca; rozpoznawali także owoce różnych roślin. Poznali sposoby polowania roślin drapieżnych, obserwowali również jak zachowuje się róża jerychońska kiedy spadnie na nią woda.

Na zajęciach poświęconych zwierzętom i roślinom wodnym uczniowie korzystając z kluczy rozpoznawali i oznaczali wybrane gatunki. Mieli też możliwość bezpośredniej obserwacji wielu bardzo ciekawych zwierząt żyjących w naszych jeziorach np. pluskolca, rozwielitki, błotniarki stawowej.

Wszystkie zajęcia były bardzo ciekawe (widać to na zdjęciach). Na pewno wrócimy tam w przyszłym roku szkolnym.
 
Kliknij w zdjęcie, by przejść do galerii.
 

Kontakt ze szkołą