Anna W    niedziela, 01, czerwiec 2014 21:46
Akademia Przyjaciół Pszczół 2

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym brała udział w Ogólnopolskim Konkursie Akademia Przyjaciół Pszczół "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". W konkursie tym brało udział około 2600 szkół, domów kultury i innych placówek oświatowych z całej Polski.
Nasza szkoła została uznana jako najlepsza w województwie lubuskim i otrzymała wyróżnienie.
W konkursie czynny udział wzięli uczniowie kółka przyrodniczego z klasy 5a i 5b.  Koordynatorkami konkursu była w klasach 1-3 pani Joanna Gruszecka, a w klasach 4-6 pani Beata Stoncel.


Realizując zadania konkursu naszym celem było rozpropagowanie idei Akademii oraz wiedzy o pszczołach i ich ochronie wśród jak największej liczby osób. Zapoznaliśmy rodziców i uczniów naszej szkoły z „Deklaracją” i ideami Akademii. W klasach 1-6 zrealizowano lekcję „Pszczoła niejedno ma imię”. Aby pokazać bogactwo form pszczół zorganizowaliśmy wystawę ich profesjonalnych zdjęć, a dla uczniów ogłosiliśmy konkurs na ich zdjęcia pszczół. Byliśmy w Skansenie, aby zobaczyć jak kiedyś ludzie współżyli z pszczołami. Klasy 3 przygotowały przedstawienie „Wiosna na łące”, a szkolny korytarz zamieniły w łąkę pełną pszczół. Wykorzystując materiały Akademii na kole przyrodniczym budowaliśmy gniazda dla pszczół i powiesiliśmy je na działkach. Na terenie szkoły dosadziliśmy rośliny przyjazne pszczołom. Przygotowaliśmy wystawy „Rośliny przyjazne pszczołom”, „Instrukcje budowy gniazd”. Klasy 6 wykonały prezentacje o pszczołach i potrzebie ich ochrony. Przeprowadziliśmy konkurs na wirtualny balkon przyjazny pszczołom. Zachęcaliśmy do wykorzystania zdobytej wiedzy do urządzenia realnego balkonu. Rodzicom pokazaliśmy prezentacje o pszczołach klas 6 oraz wystawy wcześniej przygotowane. Nawiązaliśmy współpracę z działkowcami z ROD „Związkowiec”. Na ich zebraniu opowiedzieliśmy o idei Akademii, pokazaliśmy wystawy o pszczołach, roślinach im przyjaznych i instrukcje budowy gniazd. Materiały te znalazły się na ich stronie internetowej i stronach Okręgowego i Polskiego Związku Działkowców.

                                                                                              Beata Stoncel

Kliknij w zdjęcie, by przejść do galerii.

 

Kontakt ze szkołą