50 lat minęło (klik)

Płatność za obiady - numer rachunku bankowego

69 1020 5402 0000 0302 0247 2074

Odkrycia naukowe polskiego projektu OGLE
W czwartek 5 stycznia, późnym popołudniem 16. uczniów naszej szkoły razem z rodzicami wzięło udział w wykładzie, który odbył się w Planetarium Wenus. Tym razem mieliśmy przyjemność wysłuchać i obejrzeć prezentację dotyczącą "Odkryć naukowych polskiego projektu OGLE", przedstawioną przez dr hab. Szymona Kozłowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Prezentacja dotyczyła badań prowadzonych przez teleskop znajdujący się w Ameryce Południowej na pustyni Atacama, gdzie 365 nocy to noce jasne. Bada on gwiazdy w Obłoku Magellana, a szczególnie gwiazdy zmienne, RR LUTNI, młode gwiazdy, supernowe, gwiazdy zaćmieniowe i kwazary. Widzieliśmy gwiazdę, której światło leciało do Ziemi 12,2 mld lat. Wielkie wrażenie zrobił na nas pokazany wybuch supernowej.
Podczas wykładu zadaliśmy pytania dotyczące prezentacji i uzyskaliśmy na nie odpowiedzi.
Więcej informacji o badaniach OGLE znajdziecie na stronie ogle.astrouw.edu.pl

Beata Stoncel