Wymiana polsko-niemiecka, Zielona Góra 10-12.10.2017

We współpracy z Euroregionem Sprewa – Nysa – Bóbr oraz Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego w ramach projektu „„Podniesienie jakości współpracy Miast Partnerskich Zielonej Góry i Cottbus mieliśmy możliwość zorganizować 3 dniową wymianę polsko – niemiecką.

W spotkaniu brali udział uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej nr 17 oraz uczniowie z Steenbeck Gymnasium z Cottbus.

10 października przywitaliśmy grupę niemieckich uczniów wraz z opiekunami. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od zabaw i gier integracyjno – sportowych oraz warsztatów plastycznych w naszej szkole. Rozgrywki sportowe przygotowała p. Ewa Woźniak, natomiast warsztaty plastyczne przeprowadziła p. Michalina Walicht i to pod jej okiem powstały fantastyczne prace – własnoręcznie zdobione torby. Zwiedzanie miasta przebiegało nietypowo . Uczniowie zostali podzieleni na grupy 5-6 osobowe, które z mapą w ręku oraz instrukcją miały odszukać  wybrane miejsca na starówce. Na koniec zabawy wszyscy spotkaliśmy się przy Bachusie, gdzie zostały policzone punkty i ogłoszone zwycięskie grupy. W kolejnych dniach pokazaliśmy naszym gościom okolicę – Skansen w Ochli. Oprócz zwiedzania starych zabudowań braliśmy udział w warsztatach – malowania na szkle. Dużym zainteresowaniem cieszyło się Planetarium i Centrum Przyrodnicze. W Centrum Nauki Keplera , po obejrzeniu filmu, uczniowie zwiedzali Jaskinię światła i sprawdzali swoją wagę na różnych planetach. Z kolei w Centrum Przyrodniczym dowiedzieliśmy się i sprawdzaliśmy jak działają różne siły w przyrodzie. Każdego dnia znaleźliśmy również czas na relaks i rozrywkę. Byliśmy  na basenie i na osłodę w Krainie Słodkości.

Niestety te 3 dni szybko minęły i aby wspomnienia zostały na dłużej, tym bardziej, że atmosfera była bardzo miła, uczniowie wymieniali się adresami mailowymi.

Najlepiej sami zobaczcie naszą galerię zdjęć (klik).

Renata Bator