11January Odkrycia naukowe polskiego projektu OGLE
Anna W  
W czwartek 5 stycznia, późnym popołudniem 16. uczniów naszej szkoły razem z rodzicami wzięło udział w wykładzie, który odbył się w Planetarium Wenus. Tym razem mieliśmy przyjemność wysłuchać i obejrzeć prezentację dotyczącą "Odkryć naukowych polskiego projektu OGLE", przedstawioną przez dr hab. Szymona Kozłowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Prezentacja dotyczyła badań prowadzonych przez teleskop znajdujący się w Ameryce Południowej na pustyni Atacama, gdzie 365 nocy to noce jasne. Bada on gwiazdy w Obłoku Magellana, a szczególnie gwiazdy zmienne, RR LUTNI, młode gwiazdy, supernowe, gwiazdy zaćmieniowe i kwazary. Widzieliśmy gwiazdę, której światło leciało do Ziemi 12,2 mld lat. Wielkie wrażenie zrobił na nas pokazany wybuch supernowej.
Podczas wykładu zadaliśmy pytania dotyczące prezentacji i uzyskaliśmy na nie odpowiedzi.
Więcej informacji o badaniach OGLE znajdziecie na stronie ogle.astrouw.edu.pl 
                                                                                               
                                                                                                    Beata Stoncel
Czytaj więcej:
 
Spotkania z nauką
Anna W   Written on 17.12.2016
13  i 14 grudnia  w ramach innowacji pedagogicznej "Tropiciele naukowej wiedzy przyrodniczej" uczniowie naszej szkoły uczestniczyli kolejny raz w spotkaniach z nauką. Na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego byliśmy obserwatorami wykładu oraz doświadczeń z zakresu elektryzowania, elektryczności i magnetyzmu. Szczególnie ciekawe było doświadczenie z wystrzeliwaniem metalowych kulek i nietypowymi rodzajami magnesów. Byliśmy najmłodszymi słuchaczami zajęć, a wiedzę przekazywali nam profesorowie i pracownicy wydziału w bardzo prosty sposób.
Następnego dnia odwiedziliśmy Centrum Przyrodnicze, aby wysłuchać i obejrzeć prezentację pt. " Płatki śniegu a świat fraktali". Co to są fraktale i co mają wspólnego z płatkami śniegu ? - my już wiemy, a Wy ?
Zapraszamy na kolejne spotkania z nauką przekazaną przez specjalistów!
 
                                                                                                Beata Stoncel
Czytaj więcej:
 
Tropiciele naukowej wiedzy przyrodniczej
Anna W   Written on 15.11.2016

Nazwa: Tropiciele naukowej wiedzy przyrodniczej

Cele:

- stwarzanie dzieciom możliwości pozyskania wiedzy naukowej bezpośrednio od specjalistów fizyków, astronomów i biologów,

- rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych, korzystanie z innych metod uczenia się niż oferowanych w szkole, korzystanie z ciekawych form spędzania czasu wolnego, stwarzanie możliwości zdobycia nowych doświadczeń.
 
Innowacja jest przeznaczona dla uczniów klas 4-6. Mogą z niej także korzystać rodzice.
Jest ona realizowana w godzinach popołudniowych poprzez korzystanie z ofert innych zielonogórskich placówek i stowarzyszeń takich jak Planetarium Wenus, Centrum Przyrodnicze i Stowarzyszenie Fizyków SNaFi.
 
Autor: nauczyciel przyrody - Beata Stoncel.
 
Czas trwania innowacji: od października 2016 do czerwca 2018r.
Czytaj więcej:
 
Przyroda bez tajemnic - fakty i mity
Anna W   Written on 29.11.2016
W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej "Tropiciele naukowej wiedzy przyrodniczej" 18 listopada uczniowie klas 4-6 razem z nauczycielem przyrody panią Beatą Stoncel wzięli udział w wykładzie, który odbył się w Centrum Przyrodniczym. Podczas wykładu  pt."Przyroda bez tajemnic-fakty i mity" przedstawionego przez dr Krystynę Walińską obalaliśmy mity związane m. in. ze strusiem chowającym głowę w piasek, kameleonem i zmianą jego barw, kwitnącym kwiatem paproci, czarnym kotem, stonogą. Poznawaliśmy też fakty dotyczące tych mitów. Obejrzeliśmy także wystawę związaną z łowiectwem. To było naprawdę ciekawie spędzone popołudnie. 
 
                                                                                              Beata Stoncel
Czytaj więcej:
 


Kontakt ze szkołą